Liseden Sonra PMYO ile Nasıl Polis Olunur ? 2018

Liseden sonra üniversite sınavına girerek PMYO ya girilerek polis olmak için ilk adım atılabilir. Ancak bunun için en temel şartlardan birisi üniversite sınavından gerekli olan puanın alınmış olmasıdır. Üniversite sınavına girdiniz ve puanınızı aldınız, ilk şart tamamlanmış oldu şimdi sırada sağlık kontrolü ve fiziksel yeterlilik var. Sağlıktan da başarılı şekilde geçen adaylar, Fiziksel yeterliliği de başarı ile tamamlarsa artık PMYO adayı olmuş demektir.  Tüm bu aşamaları başarılı şekilde tamamlayan adaylar kısa süre sonra artık Polis olmak için polis okuluna girebilecektir. Sen de polis olmak istiyorsan ve liseden mezunsan hemen PMYO ya başvurarak polis olmak için bir adım atabilirsin.

 

Pomem ile Nasıl Polis Olunur ?

 

Polis olmak için PMYO dışında bir diğer yöntem ise POMEM dir. POMEM ise lisans mezunlarına ve ön lisans mezunları için yürütülen bir programdır. Buna göre eskiden sadece lisans mezunlarının girebildiği POMEM’lere günümüzde Ön Lisans mezunları da kolay şekilde girebilmektedir. Fakat burada ince bir ayrıntı vardır ki o da şudur, Ön lisans mezunlarının kontenjan sayısı alım yapılacak olan kontenjan sayısının sadece %20 si kadardır. Böylece lisans ve ön lisans mezunları kolay şekilde polis olabilmektedir. Polis olmak için 30 yaş sınırı vardır. Lisans ve ön lisans mezunları için 30 yaş sınırı ve miyop göz sorununda 2 sınırı vardır. Bu şartların dışında olmayan adaylar POMEM eğitimi görebilmek için ilk adımı kolay şekilde atabilmektedir.

 

Yani son yıllarda yapılan bir takım düzenlemeler ile artık hem lise, hem de ön lisans ve lisans mezunlarına polis olabilmenin yolu açılmıştır. Siz de polis olmak istiyorsanız hiçbir şey için geç değil, hemen başvurularınızı yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.