Mimar Nasıl Olunur ? Mimarlık Taban Puanları Nelerdir 2018 ?

Toplumda pek çok kişi tarafından beğenilen ve saygınlığı olan bir meslek olan mimarlık hakkında temel bilgileri verip mimar olmak için neler yapmanız gerektiği ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Mimarlık mesleği pek çok kişinin hayali olması bu bölümde okumak isteyen ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen kişiler için kıyasıya bir yarış anlamına da gelmektedir.

 

Mimarlık Taban Puanları Kaç Oldu ?

 

Mimar olabilmek için liseden mezun olan kişilerin üniversite sınavına girerek yeterli bir puan almaları gerekir. Üniversite sınavına girerek mimar olmak isteyen kişiler yeterli puanı almış olmaları en temel şartlar arasındadır. Mimar olmayı hedefleyen kişilerin hayal gücü yüksek, sayısal zeka sahibi ve düşünce ile yaratıcılığının fazla olması gerekmektedir.

 

Mimarlık nedir öncelikle bunu biraz daha yakından açıklamak gerekirse; pek çok binayı tasarlayan, insanların istekleri doğrultusunda en ince ayrıntısına kadar tasarlayıp fiziki yapılarının özelliklerini belirleyen kişiye mimar denilir.

Mimarlar Neler Yapar ?

Mimarların ürettiği projelerde bir takım belli özelliklerin hakim olması gerekir, bunların en başında kullanışlı bir proje olması gerekmektedir. Projenin kullanışlı olması mimarın adını daha çok fazla kitlenin duyulmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde kullanışsız bir yapı da aynı şekilde mimarın adını lekeleyebilir. Bu yüzden mimarın oluşturduğu projeler kullanışlı, sağlam ve uzun yıllar kalıcı, estetik nitelikler göz önünde olan, göze oldukça hoş ve güzel gelen bir yapıda olması istenilen özellikler arasında yer almaktadır.

Mimar olmak isteyen kişiler öncelikle kendilerine şu soruyu sorması lazım. Hayal gücüm var mı? Yenilikçi ruha sahip miyim? Yaratıcı ve estetik bir göze sahip miyim? Gibi soruların cevaplarını kendisine sormalı eğer ki bu sorulara verdiği cevaplar olumlu ise o zaman mimar olmak ve mimarlığı ilerletmek için yeterli kriterlere sahip demektir.

 

İlginizi Çekebilir

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.