Subay Olma Şartları Nelerdir 2018 ? Sınavsız Nasıl Subay Olunur ?

Subay Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor ?

 

Subay olmak için pek çok kişi yıllarca hayal kurmaktadır. Özellikle genç bireylerin hayatlarında asker olma ve subay olma arzusu vardır. Subay olabilmek için neler yapmak gerekir, subay olabilmek için hangi kriterlere ihtiyaç vardır bu yazıda sizlere subay olmak için gerekli olan kriterlerin neler olduğundan bahsedeceğiz. Subay olabilmek için öncelikle iki farklı yöntem vardır arkadaşlar. Bu yöntemlerden birisi lise döneminde askeriyenin sınavlarına girerek askeriyede gerekli eğitimi aldıktan sonra alaylı bir şekilde subay olmaktadır. Bunun dışında ikinci bir yöntem ise lisans mezunlarına özeldir. Lisans mezunu olan bir kişinin subay olması için gerekli olan şartların en başında TC vatandaşı olma şartı aranmaktadır. Bu şartı taşıyan bir kişinin boy ve kilo, yaş şartlarına bakılır bu şartları karşılayan bir kişi spora tabii tutulur ve tüm bu aşamaları başarılı şekilde geçen aday subay olmaya hak kazanması için çok az bir süreç kalmıştır. Bu da tahmin edeceğiniz gibi mülakat sürecidir. Mülakatı da başarılı bir şekilde geçiren kişi artık subay olabilecektir.

 

Subay Olmanın Diğer Yolları Nelerdir ?

 

Subay olmak için diğer bir yöntem ise öğrencinin liseden çıktığında askeri sınavlara girmesidir. Bu iki farklı yöntemin birbirinden farkı elbette ki çoktur. Askeriyenin içinden yetişen ve küçük yaşlarda subay olmak için askeriyeye giriş yapmış olan bir birey tüm zorluklara göğüs gererek gerekli olan eğitimi alacağından lisans mezunu olup subay olan bireye göre askeriyede rütbe olarak daha üstün olacaktır.

 

Bunların dışında küçük yaşlarda alım yapılırken adayda sağlık konusunda çok daha dikkatli davranılmaktadır. Lisans mezunları için ise bu şart biraz daha esnetilmektedir. Sizler de subay olmak için bu kriterlere uygun şekilde hareket ederek hayatınıza subay adayı olarak devam edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.