Zabıt Katibi Nasıl Olunur ? Şartları Nelerdir ? Katiplik Sınavı Nasıl Olur ?

Zabıt Katibi Nasıl Olunur ? 2018 Katiplik Alımları

 

Zabıt Katibi olarak bilinen meslek türü genel olarak adliyelerde ve yüksek mahkemelerde yer alan bir devlet kadrosudur. Bu kadroda çalışabilmek için adaylardan bir takım yetkinlikler aranır. Bunların arasında on parmak klavye kullanımı ve klavye konusunda 3 dakikada en az 90 kelime yazıyor olma şartı aranmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler için Zabıt Katibi olma yolu açılmış demektir.

 

Zabıt katibi olmak için Adalet Bakanlığı’nın ya da yüksek mahkemelerin açıktan personel alımı ilanlarını takip etmek gerekmektedir. Bu ilanlarda genel olarak şartlar KPSS sınavına girmiş ve bu sınavdan en az 70 puan almış olma şartı aranmaktadır. KPSS sınavına girerek en az 70 puanı cebine koyan adaylar zabıt katibi olmak için başvuruda bulunabilir. Eğer başvuru yapan aday lise mezunu ise bilgisayar sertifikası istenir, ön lisans ya da lisans mezunu ise transkript ile bilgisayar bilgisinin olduğunu belgelemesi yeterlidir. Bu şartları taşıyan ve yerine getiren kişiler uygulamalı sınava katılmaya hak kazanmaktadır.

 

Uygulamalı sınava genel olarak kontenjan miktarının 20 katı aday çağırılmaktadır. Yani kadro sayısı 20 kişi ise 400 kişi klavye sınavına çağırılmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda şöyle bir sonuca rahat şekilde ulaşabiliriz ki klavye sınavına giren pek çok aday 3 dakikada 90 kelimeyi geçememekte ve bu yüzden ne yazık ki pek çok adayın şansını engellemektedir. Bu yüzden klavye konusunda bilgisi olmayan adayların bu sınavlara girmemesi diğer adayların önünü açmaktadır.

Uygulamalı sınav adalet bakanlığı için imlalı şekilde yapılır. Yargıtay, Danıştay gibi yüksek mahkemelerin yapmış olduğu uygulamalı sınavlarda ise adaylara karar yazdırılır ki bu çok daha zordur, metin içinde pek çok adayı yavaşlatan kelimeler vardır.

 

İlginizi Çekebilir

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.